sadroveomietky
potery
sadrokarton
fasady
rekonstrukcie
materialy

Úvod

Fasáda rodinného domu reprezentuje vkus svojho majiteľa. Je vizitkou, podľa ktorej si okoloidúci môžu majiteľa zaškatuľkovať na prvý pohľad. Dom ako celok bude pôsobiť vkusne vtedy, keď budú vkusne zladené materiály a farby celého domu, jeho bezprostredného okolia (plot, drobné záhradné prvky), ako aj širšieho okolia – celej uličnej zástavby a miesta

 

Vyberáme farbu

Pri výbere farby (či farieb) fasády si treba uvedomiť, že na malom kúsku pôsobí farba obyčajne svetlejšie, ako keď sa nanesie na veľkú plochu fasády, preto radšej vyberajme o kúsok menej sýty odtieň. Najlepšie je pozrieť si naživo budovu natretú konkrétnou farbou, o ktorú máme záujem, lebo farba v skutočnosti pôsobí inak ako vo vzorkovnici.

 

Aké sú možnosti?

Dnešný trh ponúka nepreberné množstvo rôznych omietok, náterov či montovaných obkladov. Nie každý dom však znesie každý fasádny materiál. Ide o to, kde sa dom nachádza – či na kraji vlhkého lesa, či pri frekventovanej ceste, v hmlistej nížine, alebo na veternej hôrke. Dôležitý je aj podklad, na ktorom majú byť fasádny náter, obklad či omietka umiestnené, ako aj architektonické riešenie domu. Napríklad minerálnu omietku je vhodné aplikovať na fasádu neatakovanú častými dažďami. Použime ju vtedy, keď má strecha dostatočný presah, aby po fasáde príliš často nestekala voda.

Fasáda, na ktorú silno pôsobí dážď a vietor, bude lepšie chránená nenasiakavými omietkami – silikónovou alebo akrylátovou. Akrylátová omietka však nie je vhodná na vlhké objekty, lebo má vysoký difúzny odpor, a murivo či zateplenie tesne pod ňou by nemohlo voľne dýchať. Nemala by sa aplikovať ani na podklady z bieleho vápna, lebo ju vápno neunesie. V mimoriadne znečistenom prostredí zas môže svojím vyšším statickým nábojom pritiahnuť zrnká prachu. Na často opravované budovy je nevhodná silikátová omietka, keďže nerovnomerný podklad môže spôsobiť vznik škvŕn a farebných odlišností. Na takéto povrchy je vhodnejšia silikónová omietka, ktorá má výborné fyzikálne vlastnosti, je vodoodolná a vyhovuje v prípade väčšiny fasád. Jej cena je však vyššia.

Minerálne omietky majú dlhú životnosť a sú vďaka prísadám odolné proti biologickým vplyvom. Majú dobrú priestupnosť vodných pár, sú nehorľavé, takže sa môžu aplikovať na tepelnoizolačnú vrstvu z dosiek z minerálnej vlny, ale aj z expandovaného polystyrénu. Akrylátové omietky sú oproti minerálnym omietkam flexibilnejšie a odolnejšie proti deformáciám, mrazu a znečisteniu, ľahšie spracovateľné a farebne stálejšie, dajú sa s nimi dosiahnuť aj sýte farby vďaka výrazným pigmentom. Dobre sa čistia vodou pomocou nízkotlakového zariadenia. Vzhľadom na vyšší difúzny odpor sú síce vhodné ako finálna vrstva tepelnoizolačných systémov s doskami EPS, nie však minerálnych vlákien.

Silikátové omietky sú odolné a paropriepustné, vhodné aj na vlhké objekty. Dajú sa čistiť vodou a používajú sa aj na tepelnoizolačné dosky z EPS alebo minerálnych vláken. Silikónové omietky sú tiež paropriepustné a mimoriadne odolné proti mechanickému zaťaženiu. Sú síce najdrahšie, ale vodoodpudivé, a preto sú vhodné na architektonicky náročné objekty. Silikátovo-silikónové omietky majú nižšiu schopnosť absorbovať vlhkosť, sú však odolné proti biologickým vplyvom a ostatnému znečisteniu, majú dlhú životnosť, sú stálofarebné a ľahko sa udržujú čisté. Kaleidoskop rôznych druhov omietok dopĺňajú mozaikové omietky, ktoré sa používajú na ochranu soklov a podkladu z extrudovaného polystyrénu. Vďaka obsahu drveného kameňa sú mimoriadne mechanicky odolné. Vyznačujú sa aj vysokou odolnosťou proti poveternostným vplyvom.

 

Samočistiace omietky a farby

Samočistiaca tenkovrstvová fasádna omietka sa používa pri zatepľovaní alebo pri dôkladnej renovácii fasády, samočistiaca farba sa môže použiť aj pri menej náročných renováciách fasád, na sanačných omietkových systémoch a ako náter klasických omietok (vápenno-cementových, neprefarbovaných ušľachtilých, tenkovrstvových). V oboch prípadoch ide o spojenie silikátových spojív s aplikáciou nanotechnologických princípov. Rozdiel medzi obyčajnou a samočistiacou omietkou je zrejmý už po prvom roku aplikácie. Samočistiaca je podstatne menej znečistená.

 

Drevo na fasáde

Pôsobením dažďa, snehu a slnka sa bude drevo v priebehu rokov meniť – tmavnúť alebo sivieť. V posledných rokoch sa často používajú odolné exotické drevá, napríklad céder alebo tzv. thermowood, ktoré prirodzene starnú a netreba sa o ne príliš starať, lebo napriek patine na povrchu vo svojom vnútri ostávajú neporušené. Na rozdiel od nich drevenú klasiku treba veľmi často opravovať a pretierať, aby sa nám nerozpadla pred očami. To môže byť náročnejšie, ako investovať hneď na začiatku do odolnejšieho materiálu. Treba si uvedomiť, že drevo je prírodný materiál a každý jeho kus má trochu inú farbu aj štruktúru. Dokonalú symetriu či rovnakú farebnosť tu nenájdeme, a ak po nej túžime, zvoľme radšej iný druh fasádneho obkladu.

 

Obklad

Vhodnejším a trvanlivejším, hoci u nás menej uplatňovaným riešením je použiť namiesto omietky fasádny obklad. Obklad teoreticky môže byť nalepený na podklade, avšak trvanlivejšie a bezpečnejšie riešenie je namontovať ho na nosnú konštrukciu pomocou kotiev. Obklad môže byť keramický, kovový či kamenný. V poslednom čase je čoraz obľúbenejší drevený obklad, avšak v novej forme.